in

2019 KYK Burs Başvurusu Ne Zaman

2019 KYK burs başvuru tarihi ne zaman? Yurt, burs ve öğrenim kredisi için hangi tarihlerde başvuru yapmalıyım? KYK 2019 seçme sonuçları açıklanma tarihi?

Sponsor Bağlantı

2019 KYK Burs Başvuru Tarihi

Burs, her üniversiteli öğrencinin en büyük hayallerinden birisi diyebiliriz. Özellikle de burs ücretlerinin şuan için ne kadar olduğunu bildiğimiz için; öğrencilere çok büyük bir avantaj olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Fakat akıllarda bazı sorular bulunuyor. 2019 KYK burs başvurusu ne zaman bu soruların başında gelmektedir. Fakat bunun yanı sıra, farklı konularda da aklımıza takılan bazı sorular bulunur. Sizlere bu sorularla ilgili gereken tüm cevapları vereceğiz.

KYK Bursu Nedir?

Bir yüksek öğrenim öğrencisi iseniz, başarılıysanız ve aynı zamanda ihtiyacınız var ise; 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun dahilinde verilen paradır. KYK bursu kimlere verilir sorusuna ise cevap şu şekildedir;

 • ÖSYM sınavı sonucunda, puanın ham olması durumunda ilk 100’e giren öğrenciler,
 • Lisans ve önlisans öğrencileri,
 • 2 yıllık önlisans okuduktan sonra ara vermeden DGS ile lisansa 3. sınıftan itibaren başlayan öğrencilere (hazırlık veya intibak sınıflarına burs verilmez),
 • Kurum ve Kuruluş Kanunu gereği olarak Yönetim Kurulu tarafından verilen karara ve uygun olana göre; Amatör milli sporcu öğrenciler,
 • Master ve Yüksek Lisans öğrencileri.

2019 Öğrenim Kredisi Nedir?

T.C. vatandaşı olan öğrenciye; hem okuldaki sosyal faaliyetinin devamı için devletin verdiği, aynı zamanda zorunlu bir hizmet yükümlüğü dahilinde olmayan borç paradır. Kısaca şu şekilde söylemeliyiz ki; mezun olduktan sonra bu para devlete geri ödenmektedir. Tabi öğrenim kredisi 2019 Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışına uygun olarak fiyatlardaki artışlar uygulanır ve bu şekilde ödeme sağlanır.

Öğrenim Kredisi ile Burs Farkı Nedir?

Aslında bu iki durum arasında, sizlerin dahi kolaylıkla anlayacağınız bir fark bulunur. Burs alan öğrenci bunu geri ödemek durumunda kalmayacaktır ve tamamen karşılıksız bir şekilde almış olacaktır. Öğrenim kredisi alan ise, bunu mezun olduktan sonra geri ödemek zorundadır ve devlete borçlu olacaktır. Öğrenim süresi bittikten, 2 sene sonra taksitler şeklinde ödeyecektir. Öğrenim kredisi ile burs farkı ise bu şekilde belli olmaktadır.

Burs ve Öğrenim Kredisi Başvurusu Ne Zaman Gerçekleşiyor?

Üniversitelerin açılmasından yaklaşık olarak 1 ve 1,5 ay sonrasından 2019 burs başvurusu başlamaktadır ve elbette sonuçlar buna oranla 1 ay sonraya kalarak açıklanacaktır. Bu süreç devam ederken, birikmiş burs ücretleri takip eden ay içerisinde toplu bir şekilde yatmaktadır. Bu durum elbette öğrenciler için oldukça büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkar.

İlginizi çekebilir: 2019 ötv zam oranları konusu.

Burs Neden Kesilir?

Bazı sebeplerden dolayı burs kesilmektedir. Bunlar;

 • Öğrencinin başarısız olması,
 • Okuduğu öğretim kurulundan; uzaklaştırma alması, ayrılması ve çıkarılması,
 • İzin alma, kayıt dondurma veya vazgeçme,
 • Kesin hüküm doğrultusunda mahkum olması,
 • Kurumun yurtlarınca süresiz uzaklaştırma,
 • Sağlık sorunları nedeni ile okuduğu kuruma devam edememesi,
 • Okuduğu kurumun kapatılacak olması,
 • Öğretim kurulu değiştirilmesi sırasında, değiştirilen okulda 1 sene başarısız olması veya ara verilmesi durumlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2019 Ehliyet, Kurs, Sınav ve Emniyet Ücreti

2019 tapu harç zam ne kadar

2019 Tapu Dairesi Harçları ve Ücretleri