in

2019 Tapu Dairesi Harçları ve Ücretleri

2019 Tapu dairesi harçları, ücretleri ve zam oranı ne kadar olacak? Gayrimenkul yani taşınmaz devri/satışı için düşük bedelli gösterme dönemi bitiyor mu?

Sponsor Bağlantı

2019 Tapu Dairesi Harçları ve Ücretleri

Bir seneden bir başka seneye geçerken, akıllara gelen en büyük sorulardan birisi şüphesiz ki; yeni senede karşımıza çıkacak olan ücretler oluyor. Bu durumda sizlere yeni yıla dair birkaç önemli ücretten bahsedecek ve devamında da çeşitli durumları anlatacağız. Özellikle de söz konusu gayrimenkul olduğu zaman; alım ve satım sırasındaki fiyatları merak ediyoruz. Tapu dairesine verilen ücretler, en büyük merak konularından birisi haline geliyor. 2019 tapu dairesi harçları ve ücretleri bu anlamda bizlere bilgi verecektir.

Tapu Nedir?

Herkesin muhakkak bildiği, her ne kadar sözlük anlamını bilmiyor olsa bile aşina olduğu bir konudur. Tapuyu şu şekilde açıklamak mümkündür; bir arazinin belirli bir parçasının ya da üzerine bir şekilde inşa edilmiş bağımlı olmayan bölümün, malikinin gösterildiği, aksi kanıtlanıncaya kadar resmi belge niteliğinde olan ve tapu sicil müdürlüğü tarafından verilmiş bir belgedir.

Tapu Harcı Nedir?

Bir gayrimenkul aldığınız zaman; sadece alıcıya direkt olarak bir para değil aynı zamanda tapu dairesine de para ödemek durumunda kalırsınız. Elbette bu karşımıza çıkan bazı yasalar doğrultusunda verilen bir ücrettir. Kısaca şu şekilde bahsedebiliriz; gayrimenkul alışı ve aynı zamanda satışı sırasında; tapu dairesine verilen ücrettir. Yani bunun adına baktığımız zaman; 2019 tapu hizmet bedeli denmektedir ve tüm taşınmaz mallar için geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bu ücret yatmazsa; alım veya satım işlemi gerçekleşmez.

Tapu Harcı Oranları Nedir? 2019 Zammı Ne Kadar Olacak?

Kolay bir şekilde anlatmak gerekirse tapu harcı oranına baktığımız zaman; bunun binde 20 oranında bir tahsil gerçekleştirdiğini görebiliyoruz. Aslında rakamsal olarak bakıldığı zaman; bir gayrimenkul alıp-satmak ile de pek de bizleri zorlayacak fiyatlar değildir. Tapu müdürlüğünden yapılan işlem neticesinde karşımıza çıkan bu oran sayesinde, sizler de bu ücreti ödeyerek tapuyu satabiliyor ya da alabiliyorsunuz.

İlginizi çekebilir : 2019 Noter ücretleri ne kadar?

2019 Tapu ve Kadastro Harçları ve Ücretleri Ne Kadardır?

Bir gayrimenkul alınacağı zaman, bunu gerek devri gerek ise de farklı işlemleri için belli müdürlüklere paraların ödenmesi gerekmektedir. Buna ise harç denmektedir ve alıcı ve satıcı farklı farklı ödemek durumundadırlar. Karşımıza çıkan bu 2019 Tapu ve Kadastro Harçları 28 Aralık tarihinde resmi gazetede yayımlanmaktadır. Bu durum ise Harçlar Kanunu Gene Tebliği ifadesi ile yer almaktadır. Karşımıza çıkan bu oranda, aslında binde 20 oranıdır. Bunu bir örnek ile açıklayabiliriz:

  • Bir ev düşünelim, yaklaşık olarak 200.000 TL değerinde olan bir evden binde 20’ye denk gelen rakam ise 4.000 TL olacaktır. Fakat bu 4.000 TL hem alıcı hem de satıcı arasında pay olmamalı ve ayrı ayrı ödenmelidir. Bu durumda hem alıcı 4.000 TL ödeyecek hem de satıcı 4.000 TL ödeyecektir. Bu durumda tapu dairesine toplamda 8.000 TL ödenmiş olacaktır.

Sadece yukarıda örnek verdiğimiz masraf ise yeterli bir masraf kolu olmayacaktır. Tapu dairesine gittiğiniz zaman ve işlem yaptığınız zaman, bazı devir işlemlerini kolaylıkla görebilirsiniz. Bu devir işlemleri adına, tapu döner sermaye bedeli şeklinde bir ödeme yapılması gerekmektedir. Bu ücret ise; 90,50 TL olarak görülür.

Harçlar Nereye Ödenir?

Her ne kadar vergi dairesi ya da tapu dairesi şeklinde ifade etmiş olsak bile; karşımıza çıkan bu miktarlar, satış yapıldığı yerin tapu dairesine ödenmektedir. Maliye Bakanlığı tarafınca yetki verilen yerlerde bulunur ve buralarda da ödeme yapılır. Yeni düzenlemeler sayesinde bu ve çeşitli işlemler içinde artık elektronik ortamdan yararlanabilirsiniz. Bunun için de şehir değiştirmenize veya bir yerden bir başka yere gitmenize gerek kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2019 kyk burs basvuru tarihi

2019 KYK Burs Başvurusu Ne Zaman

2019 köprü ve tünel geçiş ücretleri fiyatı

2019 Köprü ve Tünel Geçiş Ücretleri