in

6 Adımda Ticarette Başarılı Olmak

Marka oluşumu süreçlerinin temeli olan müşteri kitlesi oluşturma ve yönetimini 6 adımda ele aldık. Unutmayın, e-ticaret’te doğru kitleye ulaşmak için yeniliklere yani teknolojiye ve sosyal medyaya ayak uydurmak gerekiyor.

Sponsor Bağlantı

Kişisel veyahut kurumsal her ticari firma, bir sektörü baz alarak iş hayatına devam etmektedir. Sektör fark etmeksizin yapılan her iş, verilen her hizmet, bir satış olarak gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla satışın gerçekleştiği her tür yapı, bir ticaret mantığı taşımaktadır.

Taraflar açısından en temel öğeler; alıcı, satıcı ve üründür. Kendi ürününüzü (ürün, hizmet, yardım, etkileşim vb.) karşı tarafa en iyi şekilde pazarlayabilmek ve sektör içerisinde hayatta kalabilmek için, kendi müşteri kitlenizi oluşturmanız gerekmektedir.

Müşteri Kitlesi Oluşturmak Nedir?

Bu eylemin temeli, kamuoyunun belli bir kesimini kendi potansiyel alıcılarına dönüştürme işlemidir. Esasen her birey, bir potansiyel alıcı konumundadır. Lâkin satış ve pazarlama alanında yönlendirici bir etken olmanız, son derece önem arz etmektedir. Benzer satışı gerçekleştiren kurum ve kuruluşlar ile aranızda oluşabilecek en temel fark, müşteri kitlesidir.

Dikkat: “Her firmanın kendine özel bir müşteri kitlesi oluşması gerekmemektedir. Bazı olası durumlarda ortak müşteri kitlesinin var olması, gayet olağan bir durum olarak değerlendirilmektedir.”

Müşteri Kitlesi Oluşturma Yöntemleri Nelerdir?

Müşteri Kitlesi Oluşturma Yöntemleri

Sonuca dayalı her işlem, ilk aşama olarak analizi gerektirir. Dolayısıyla, iyi bir verim alabilmek için işin temelinde iyi bir analiz yapılması gerekmektedir. Doğru sonuçlar doğru kararlara, doğru kararlar da, iyi başarıya götürecektir.

Toplum içerisindeki bireyler söz konusu olduğunda insanların tercih ve yönelimleri farklılık gösterebilmektedir. O yüzden yapılacak atılımlar, mümkün olduğunca genelleme baz alınarak yapılmalıdır. Böylece, daha geniş bir kitleye hitap etme söz konusu olabilir.

Belli başlı kitle oluşturma yöntemleri şunlardır; analiz, portföy düzeni, sunum yöntemleri, etkileyici pazarlama, yenilikçilik ve müşteri etkileşimi. Bunu sadece elden satış olarak tabir edilen klasik alış-verişler için değil e-ticaret içinde temel alabilirsiniz.

Doğru Kitleye Ulaşma Yöntemlerine Geçelim

Belirtilen kitle oluşturma yöntemleri, sektöre ve firmaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Benimsenen kural, işin genelleme üzerinden yorumlanmasıdır.

Analiz Etme

Sektörel Analiz Yapma
 • Mevcut ve potansiyel müşteriye ulaşmanın en ilk aşaması, analiz Doğru analiz doğru kararlara götürebildiği gibi, yanlış analiz de yanlış kararlara götürebilmektedir. Bir işte başarının birincil anahtarı, daima analizdir. Bu aşamada yardımcı olabilecek etkenler; bağımsız anket firmaları, online anketler, forum ve münazaralar, tartışma platformları, istatistik firmaları, reklam servisleri, sosyal medya antrenörleri.

Portföy Düzeni

 • Yapılan analizler doğrultusunda, en çok rağbet gören hizmetlere ilişkin bir portföy düzenlemesi Hali hazırda mevcut bir portföyünüz var ise; analizler doğrultusunda buna ekleme veyahut çıkarma yapmak, yerinde bir tercih olacaktır.
 • Bu konuda yardımcı olabilecek etkenler; online portföy siteleri, satış pazarlama uzmanları, insan kaynakları ve lojistik departmanı.

Sunum Yöntemleri Belirleme

 • Verilen ürün ya da hizmetin müşteriye ulaşma şekli, son derece önemlidir. Sebebi ise; ulaşımın ne şekilde sağlandığının, müşteride bir kalite ve prestij hissiyatı uyandırmasıdır. Aynı yemeğin; düz bir şekilde sunumu ve özen gösterilerek yapılan sunumu arasındaki oluşan fark, bu konuda vurgulanmak istenen esas olaydır.
 • Unutmamanız gerekir ki benzer işi yapan; ülke genelinde onlarca, dünya üzerinde ise sayısız firma yer almaktadır. Bunların arasından sıyrılıp lider konuma yükselmeniz için, bir albeni durumu yaratmanız gerekmektedir.
  İşe yarar etkenler; satış ve pazarlama uzmanları, online ticaret kurumlarıdır.

Etkileyici Pazarlama

Ticarette Ürün Pazarlama
 • Müşteriye ulaşma noktasında bir alım satım oluşabilmesi için, pazarlama konusunda dikkat edilecek husus, mümkün olduğunca sıfır hata payına sahip olmak ve müşteri etkileşimini baz almaktır. Müşteride; “müşteriyi işin merkezine koyma hissi“ uyandırıldığı an, etkileyici bir pazarlama gerçekleşmesi için ortada hiçbir engel kalmamaktadır. Önem verilmesi gerekenler; deneyimli satış ve pazarlama uzmanları, müşteri geri bildirim departmanları ve müşteri hizmetleridir. Unutmayın, benzersiz özelliklere sahip kusursuz bir ürün dahi satıyor olsanız pazarlamasını yapamadıktan sonra hiçbir değeri kalmayacaktır.

Yenilikçilik

 • Gelişen ve değişen teknoloji söz konusu olduğunda günümüz tüketici toplumu; satış gerçekleştiren firmaların, mümkün olduğunca yenilikçi olmasını beklemektedir. Bunun ardında yatan sebep ise; çağın gerisinde kalmış ve getirilen yeniliklere ayak uyduramayan firmaların, düzgün bir hizmet sunamayacağı endişesidir. Etkenler; Ar-ge departmanı, araştırma bilimleri, iş geliştirme departmanı ve iş analizidir.
 • Sosyal medyayı yani Facebook, Twitter ve Instagram gibi ana kuruluşları müşterilerinize ve kitlenize ulaşma konusunda aracı olarak kullanın, buralara sermaya aktarmaktan çekinmeyin ve belirli bir bütçe oluşturun.
 • Bariz ve kanıtlanmış bir diğer örnekte Adwords‘dür. Google’ın reklam verme platformu olan bu sistemde ücret karşılığı ürünleriniz belirlediğiniz kitleye ulaştırılarak geri dönüş almanızı sağlar.

Müşteri Etkileşimi

 • Müşteri kitlesi oluşturmak “ başlığının bel kemiği, müşteri etkileşimi Geri bildirim olanağı sağlamayan bir firmanın sektörde ayakta kalabilmesi, imkânsızdır. Alıcı-satıcı arasındaki iş ilişkisi ne denli iyileştirilebilir ve güncel kalabilirse, ileriye dönük atılımlar da aynı oranda gelişim gösterecektir. Bu konudaki etkenler; müşteri hizmetleri, şikayet platformları, canlı destek ve bireyselleştirilmiş iletişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fifa 2018 – En İyi Oyuncular (Defans, Orta Saha, Forvet)

UFC Undisputed 3