in

Android Telefona Nasıl Root Atılır ve Yapılır?

Android telefona root nasıl yapılır sorusuna açıklık getirmek için hazırladığımız bu yazımızda siz değerli takipçilerimizin sorularını öne aldık. Akıllı Android telefona Root atmak sanılanın aksine çok zor bir işlem değildir.

Sponsor Bağlantı

Root Nedir? Android’lerde Root Nasıl Yapılır?

Root atmak nasıl yapılır anlatmadan önce Root işleminin tam olarak ne işe yaradığını sizler ile paylaşacağız. Bu sayede hem bu işlemin ne olduğunu öğrenmiş olacaksınız hem de bu işlemin nasıl yapıldığını öğrenmiş olacaksınız.

Root kelime anlamı olarak da kök, temel anlamına gelmektedir. Buradan yola çıkarak düşündüğünüz takdirde Android telefonlarda ki sistem dosyaları ile ilgili bir işlem olduğu kanısına ulaşabilirsiniz. Android telefonlara root atmak, sistem dosyalarına müdahale edilme hakkı tanır. Yani sistem dosyalarının düzenlemesine, silinmesine ya da eklenmesine imkan verir. Bu imkan dahilinde de sistem çeşitli değişiklikler yapmak mümkün hale gelir. Peki nedir bu değişiklikler hep beraber öğrenelim.

Root Nasıl Atılır
Root Nasıl Atılır

Rooting işlemi, Android kullanıcıları tarafından bizzat yüklenen uygulamaların, sınırlandırılmış olan özelliklerini yani ayrıcalıklı emirlerin çalıştırılmasına imkan verir. Sistem dosyalarının değiştirilmesi ve sisteme önceden yüklenen uygulamaların silinmesine de imkan tanır.

Root atma işlemine geçmeden önce sistem onayı ister ve sonra da süper kullanıcı uygulamasını yükler. Bu adımdan sonra ise bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi adım adım root nasıl atılır sizler ile paylaşacağız.

Root Atma İşlemi Nasıl Yapılır?

Android telefonunuzun ayarlar menüsüne girerek menünün en altında bulunan cihaz hakkında seçeneğine girip yapım numarası yazan yere tıklayarak kaç kere tıkladıktan sonra geliştirmeye başlayabileceğini öğrenebilirsiniz.

Cihaz geliştirici seçenekleri uygun hale geldiğinde ayarlar menüsünde geliştirici seçenkleri aktif oluyor. Bu aşamadan sonra bu menüye giriş yaparak “USB Hata Ayıklama Modu’nu” aktif hale getirin ve rooting işlemi başlasın.

Android Telefona Root Yapmak
Android Telefona Root Yapmak

Kingo Android Root uygulamasını indirerek de daha güvenli bir biçimde rooting işleminize devam edebilirsiniz. Root işlemi birkaç dakika içinde bittikten sonra USB bağlantısını keserek programı kapatabilirsiniz.

Root İşleminin Faydaları / Yararları Nelerdir?

Mobil cihazınızın potansiyelinden en iyi şekilde faydalanmanıza imkan tanır. Rootlanmış telefonlarda tüm özellikler kullanıcılarının kullanımına açılır ve sınırsız kullanım imkanı tanınır. Cihazda fark edilir bir performans artışı yaşanılır ve istenilmeyen uygulamalar cihazdan kaldırılır.

Root Atmak Zararlı Mıdır?

Telefona herhangi bir zararı yoktur. Tam tersine telefonun daha verimli şekilde kullanılmasına imkan tanır. Fakat telefon üreticileri bu işlem yapıldığı takdirde telefonu garanti kapsama dışında bırakabilmektedirler. Ama bu sıkıntıdan unroot programlarını indirerek kurtulabilirsiniz. Telefonunuzun fabrika ayarlarına dönmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turkcell Çatlat Kazan Bedava İnternet Hediye Kampanyası

Far Cry 5 Sistem Gereksinimleri

Far Cry 5 Sistem Gereksinimleri