in ,

Google Adsense Çalışma Mantığı Nasıldır?

Google Adsense yayıncısı olmak ve gelir sağlamak, para kazanmak için önce mantığı anlamak gerekiyor. Adsense hesabı nasıl alınır diye araştırma yapan arkadaşlar bu konuyada gözatmalıdır.

Sponsor Bağlantı

Son 20 yıldır internet ortamı, ticaretin en çok gerçekleştiği alan haline gelmiştir. Teknik açıdan bakıldığında bir ticaret merkezi haline gelen internet, ticari kuruluşların en uğrak noktası konumundadır. Sektörel kökenli gerçekleştirilen bu çağdaşlaşma günümüz terminolojisinde, internet reklamcılığı kavramını ortaya çıkarmıştır. Peki, bu Adsense reklamları nasıl yayınlanır diye hiç merak etmediniz mi?

İnternet reklamcılığı; kişisel ve ticari kuruluşların web arayüzü üzerinden, ürün ve hizmetlerini kamuoyuna ve internet kullanıcılara iletmesidir.

İnternet reklamcılığı denilince akla ilk gelen Google Adsense yöntemidir.

Google Adsense Çalışma Mantığı

Google; kişisel ve ticari kullanıcıların reklamlarını, belirli bir ücret politikası uygulayarak alır. Daha sonra aldığı bu reklamları, kendisine reklam yayınlama başvurusunda bulunan kullanıcılara iletir. Bu kullanıcılar, çoğunlukla bir web sitesi veyahut mobil uygulama sahibi kullanıcılardır.

Google aracılığıyla reklam materyalini (banner, resim, gif, video) alan yayıncı, bu reklam materyalini kendi ürününde sergiler (web sitesi, mobil uygulama vs…). Google, bu konuda reklam veren ile reklam yayınlayan arasında köprü (aracı) görevi görür ve ücret olarak belli bir oranda kârı kendisi için alır. Kısaca reklam yayınlayıcının kazancı bu kesintiden sonra kalan miktar kadardır diyebiliriz.

Adsense Türkçe giriş yapmak için şu adımı uygulayın;

Google Adsense Türkçe Giriş

Yayıncılar açısından ücretlendirme aşamasında, iki tip ücretlendirme mevcuttur. Bu ücretlendirme tarifeleri şöyledir;

Gösterim başına ücretlendirme

  • Gösterim başına ücretlendirme; reklamı yayınlayan web sitesi açıldığı zaman devreye girer ve site sahibine kazandırmaya başlar. Lâkin bu gösterim başına ücretlendirme, tık başına ücretlendirmeye nazaran azdır. Fake gösterimlerin ve haksız kazancın önüne geçmek isteyen Google’ın bu konudaki güvenlik koruması şöyledir: “Aktif sayfanın defalarca tekrar edilir biçimde kullanılması sonucunda, yayıncının ceza alması.” Bu sebeple; Google Adsense reklamı alan yayıncılar, mümkün olduğunca kendi sitelerine tekrar eden bağlantı sağlamazlar.

Tıklama başına ücretlendirme

  • Gösterim başına göre daha fazla para kazandıran tık başına ücretlendirme; kullanıcıların, yayıncıların web sitelerinde yayınladıkları reklam materyallerine tıkladıkları anda devreye girmektedir. Yine Google’ın fake tıklama ve haksız kazanç gibi konuların önüne geçmek için aldığı güvenlik tedbiri şudur: “Site kullanıcısının reklam öğesine defalarca tıklayarak yayıncıya haksız kazanç sağlaması durumunda, yayıncının belirli bir ceza alması.”

Kolay gibi görünse de Google Adsense reklamları için yayıncı olmak oldukça zordur. Çünkü Google’ın bu konudaki belirli katı kuralları mevcuttur. Sitenizin; belirli bir otoriteye (sayfa değeri) sahip olması, günlük belirli bir ziyaretçinizin olması, organik olarak linkler kazanmış olması, en önemlisi olan kullanıcı dostu olması ve robotlar için hazırlanmış makalelerden değil insanlar için bilgi aktaran, spam olmayan akıcı yazılar büyük etkenlerdendir.

Bunlar dışında, Google Adsense reklamları mobil uygulamalarda da oldukça yaygın kullanılmaktadır. Bu reklam birimine de Admob deniyor. Yukarıdaki ücretlendirme tarifeleri sadece web siteleri için değil aynı zamanda mobil uygulamalar içinde geçerliliğini korumaktadır.

Adsense Türkçe giriş için : https://www.google.com/adsense/?hl=tr&sourceid=aso&subid=ww-tr-ha-bk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

A101 26 Nisan 2018 Aktüel Ürünler Kataloğu

Veri Depolama ve Yedekleme Yöntemleri (Cloud, NAS, Sanal Makine, Server)