in

Laptop ve Masaüstü Bilgisayar Fan Sesi Azaltma

Laptop fan sesi azaltma özellikle gamer arkadaşların büyük bir sorunu olurken bu problem masaüstü bilgisayarlarda da gerçekleşir. PC kasa temizliği fan gürültüsü açısından çok önemlidir. Nasıl yapılır dediğini duyuyorum.

Sponsor Bağlantı

Laptop Fanı Sesi Azaltma

Dünya genelinde birçok insanın en çok kullandığı teknolojik aletlerin başında gelen masaüstü bilgisayar ya da dizüstü bilgisayarlar, birçok insanın için oldukça önemli bir yere sahip olarak çok uzun yıllardır hayatımızda olmaya devam ediyor. Bu cihazlar ile birçok işimizi halledebiliyoruz. Günlük ihtiyaçlarımızdan yola çıkarsak eğer haber okuma, televizyon seyretme, film seyretme, kitap okuma, araştırma yapma, fatura ödemeleri gibi birçok işlemi kolay bir şekilde yapmamıza olanak sağlıyor.

Kısacık hayatımızda adeta zaman tasarrufu yapmaya sağlayan bu cihazlar ayrıca bazı insanlar için ise daha hayati önemler taşıyabiliyor. Mesela bir bilgisayar mühendisi ya da devlet çalışanı için ne kadar mühim olduğunu düşünün, bu cihazlar olmadığı takdirde yapmaları gereken sorumluluklarını yerine getirmek oldukça zor bir hale gelir.

Sponsor Bağlantı

Hayatımızın her yerinde olan ve olmadığı takdirde yaşamı durma noktasına getirebilecek olan bu bilgisayarlar ile bazen ekstradan ilgilenmemiz gerekebiliyor. Zamanın etkisi ile ya da bizim yeterli ilgiyi göstermemiz sebebi ile bilgisayar bir takım sıkıntılar meydana gelebiliyor.

Hiç Temizlenmemiş Bir PC

Bu sıkıntılardan biri de birçok insanı rahatsız eden bilgisayar fanından ses gelmesi problemidir. Bazen bilgisayar ya da dizüstü bilgisayarların fanından inanılmaz derece fazla gürültülü sesler gelebiliyor, bu duruma hem kullanan kişiyi hem de çevreyi oldukça rahatsız ediyor. Bu sıkıntıdan kurtulmak için ne yapmanız gerektiğini sizler ile paylaşacağız ve böylece hem daha yüksek performanslı bir bilgisayara hem de daha sessiz bir bilgisayara sahip olabileceksiniz.

Bilgisayar Fanı Neden Fazla Ses Çıkarır?

Zamana bağlı olarak bilgisayar kasasında ya da fanında toz birikmesi de yüksek seslerin çıkmasına sebep olabilmektedir. Aynı zamanda performans düşüklüğü de bu sesin önemli etkenleri arasında gösterilmektedir. Bu düşük performans ile sizin bilgisayar işlem yapmanız halinde fanınızdan daha da fazla ses gelmesi çok olasıdır. Birkaç iyileştirme yaparak bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

Laptop Fan Gürültüsü Azaltma

Bilgisayar Fanının Sesi Nasıl Azaltılır?

Birçok bilgisayar ya da dizüstü kullanıcısı için çok büyük bir sıkıntı olan fan sesinin yüksekliği, aslında halledilemez bir sıkıntı değildir. Yapacağınız birkaç ufak müdahale ile bu sıkıntıdan kurtulabilir ve rahat bir şekilde bilgisayar kullanımına devam edebilirsiniz. Bilgisayar fanının sesinin nasıl azaltılabileceğini öğrenmek için yazımızın devamında adımları yerine getirmeniz yeterlidir.

Fandan Gelen Sesi Azaltmak İçin Yapmanız Gerekenleri Sıralayalım ve Deneyerek İlerleyelim

1) Gereksiz Uygulamaları Kapatın

Fan Sesi Azaltma

CTRL+ALT+DEL tuşlarına aynı anda basarak görev yöneticisine giriş yapın ve ardından çıkan ekranda kullanmadığınız işlemciyi zorlayan tüm uygulamaları görevi sonlandır yaparak kapatınız. Bunu gerçekleştirdiğiniz takdirde işlemciyi daha fazla zorlamayı bırakacağınızdan dolayı ses sıkıntınızda bir azalma meydana gelecektir.

2) Bilgisayarınızı Rahatlatmak İçin Onu Temizleyin

Aynı şekilde evimizdeki eşyalarda olduğu gibi zaman içerisinde bilgisayarımızın kasasında toz birikebilir ve biriken bu tozların ara ara temizlenmesi gerekir. Bilgisayarın kasasını açarak fan kısmındaki tozları temizleyerek fanınızın daha sessiz çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca fan temizliğine ek olarak termal macunu da yeniler iseniz bilgisayarınızın daha az ısınmasını sağlarsınız ve bu da daha sessiz bir bilgisayara sahip olursunuz anlamına geliyor.

Laptop Fan Temizliği Nasıl Yapılır Videosu

Eğer kullandığınız PC masaüstü ise altta ki video yardımcı olacaktır;

3) Bilgisayar Kapasitenizi Zorlamayın

Bilgisayarının kapasitesine yani özelliklerine göre uygulamalar ve oyunlar yükler iseniz, bilgisayarınıza yapabileceğinden daha fazla iş yüklememiş olursunuz ve böylece çok ses çıkartan bir bilgisayarınızda olmaz. Örneğin oynadığınız bir oyunun sistem gereksinimleri ile ilgili bilgi almak için ilgili kategorimizde sorgulama da yapabilirsiniz.

4) Soğutucu İle Isınma Sorununu Halledin

Bilgisayarınızda çok ısınma sıkıntısı var ise bir soğutucu alarak bu sorunu ortadan kaldırabilir ve daha yüksek performanslı bir bilgisayara sahip olabilirsiniz. Soğutucu alırken de fan sayısının fazla olmasına dikkat ederseniz eğer bu sizin çıkarınıza olacaktır.

Laptop çok ısınıyor ise bu ciddi bir sorundur ve soğutucu almak (öncesinde onboard fan kontrolü mutlaka sağlanmalı.) mecburi diyebiliriz. Isınma sorunu bir çok şeyin habercisi olabileceği gibi temel sebebi aşırı zorlanma veya uzun süreli etkinliklerdir (genelde oyunlar da olur ki bunu gamer arkadaşlar iyi bilir).

5) BIOS Güncellemeleri

Ara ara bilgisayarınıza ait üretici markanın güncellemelerini takip edip, bilgisayarınıza en güncel BIOS sürümünü kurarak da performans da ciddi artış yaşayabilirsiniz. Bilgisayarınız markası ve modelini yazarak en güncel BIOS güncellemesine rahatlık ile ulaşabilirsiniz.

Tüm bu adımları gerçekleştirdiğiniz takdirde bilgisayar fanınızın sesinde ufak bir azalma dahi yok ise bilgisayar üreticiniz ile konuşma yapmanızı öneririz.

Bunların dışında fan sesi sadece power veya soğutma fanından değil işlemci fanından da kaynaklanabilir. Bu noktada da fan yağlama ile ilgili aşağıda ki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Sorununuzu buda çözmez ise lütfen yorum kısmından bize yazın, bizde karşılıklı istişarede bulunun ve problemin kaynağını bulmaya çalışalım. Kalın sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Half-Life 3 Sistem Gereksinimleri

Apple iPhone Şarj Çabuk Bitme Sorunu Çözümü