in

CEO Kimdir, Nedir ve Görevleri Nelerdir?

CEO Kimdir, nedir ve ne iş yapar gibi sorularınıza akılcı cevaplar verdiğimiz bu makalemizde görev dağılımı, personel ilişkileri, yönetim ve inovasyon vasıflarına özellikle değindik. CEO’nun görevleri bir şirket için çok önemlidir ve detaylı bir araştırma gerektirir.

Sponsor Bağlantı

CEO Nedir?

İcra Kurulu Başkanı (CEO), bir organizasyonun en üst kademesidir ve mevcut plan ve politikaları uygulamak, başarılı bir şekilde işletilmesini sağlamak ve gelecekteki stratejiyi belirlemekle yükümlüdür.

Kurumun başarısı veya başarısızlığı için CEO en sonunda sorumludur. Bu nedenle, CEO, uyumluluk, finans, insan kaynakları, yasal, pazarlama, operasyonlar, satış ve teknoloji gibi organizasyonun çeşitli işlevlerini denetler. Genel Müdür, farklı seçim bölgelerinin veya çalışanların, müşterilerin ve yatırımcıların da dahil olduğu paydaşların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak bu işlevleri denetler.

Sponsor Bağlantı
CEO’nun Tanımı

CEO ünvanını çoğunlukla bu üst sırayı haklı kılmak için çalışan sayıları veya gelir açısından yeterince büyük kâr amaçlı işletmeler tarafından kullanılır. Bazı kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, en üst düzeydeki kişinin CEO unvanını almasını da tercih eder. İş kanunları, terimin bir varlık içerisinde kullanılıp kullanılmadığını da etkiler. Şirketler, kanunen, CEO’lara, diğer baş görevlilere ve yönetim kurullarına sahip olmalıdır. Bir limited şirket (LTD) kendisini bir şirket gibi yapabilir ve bir CEO’su olabilir, ancak LLC’leri yöneten yasalar tarafından gerekli değildir.

Ayrıca, bazı işletme ve kar amacı gütmeyen kuruluşların üst düzey liderleri bir CEO olarak görev yapıyor ancak başkan ya da yönetici gibi başka başlıklar seçiyorlar.

CEO’nun Görevleri ve Sorumlulukları

Bir CEO’nun başlıca sorumlulukları bir organizasyondan diğerine aynı olmasına rağmen, CEO’nun tam görevleri, şirketin büyüklüğü ve bunun bir halka açık şirket olup olmadığı ya da özel olarak düzenlenen bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir. Bir başlangıçtaki CEO ya da küçük bir aile şirketi genellikle büyük şirketlerin yöneticilerine kıyasla ağırlıklı olarak günlük görevler düzenler.

CEO’nun Görevleri

CEO’nun en önemli görevlerinden biri stratejinin geliştirilmesi, iletilmesi ve uygulanmasıdır. Bu bağlamda, CEO, kuruluşun misyonunu en iyi şekilde yerine getirmek için takip etmek ve uygulamak için hangi bütçelerin, yatırımların, pazarların, ortaklıkların ve ürünlerin – ki bu da karları en üst düzeye çıkarmak için isterse de çoğu işletme durumunda ya da kar amacı gütmeyen kuruluşlarda olduğu gibi belirli insani yardım veya hayırsever amaçları karşılamakla kalmayıp, aynı zamanda kar amacı gütmeyen bazı işletmelerde de geçerlidir.

Diğer kilit görevler arasında stratejik hedefleri karşılamak için liderlik ve personel organize etmek ; riski sınırlamak ve kanunlara ve düzenlemelere uymak için uygun yönetişim ve kontrollerin yapılmasını sağlamak; çeşitli paydaşları tanımlamak ve daha sonra değeri dağıtmak; ve kriz olayları da dahil olmak üzere her zaman liderlik sağlar.

Personel ve CEO İlişkisi

CEO ve Personel İlişkileri

Genel Müdür ayrıca, yönetici ekibi oluşturan liderleri işe almaktan da sorumludur; CEO, CEO tarafından belirlenen standartlara uymayanları ateşten eşit derecede sorumludur. Bunlar diğer baş memurları işlevsel alanlarda CEO danışmanlık görevi vardır; baş mali görevlisi, maliyesi üzerinde pazarlama şefi (tavsiyede CMO) pazarlama vb. Bu yöneticiler, CEO’nun stratejiyi formüle etmesine ve koyduğu politikaları ve talimatları uygulamasına yardımcı olur. Buna karşılık, bu yöneticiler, işlevsel alanlarını CEO’nun adına yönetmekle yükümlüdürler.

CEO ayrıca, kuruluşun çalışanlarının sergilemek istediği tutum, davranış ve değerleri belirlemeye yardımcı olarak örgütün kültürünü belirlemek ve bu tutumları modellemek ve diğer liderlerin ve İnsan Kaynakları departmanının desteklenmesini sağlamaktan sorumludur.

Bir kuruluşun yönetim kurulu genellikle CEO’yu seçer ve değerlendirir; aynı zamanda tazminat belirler ve sergilediği performansından memnun değilse görevden alabilir. Başkanın ve/veya yönetim kurulunun başkanlığını da yapabilen CEO’nun yönetim kuruluna düzenli olarak bilgi vermesi bekleniyor.

CEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde bir çok büyük şirket (çok yakın bir tarihte TESLA’da Elon MUSK için örnek bir görevden ihraç oylaması yapıldı ve göreve devam etmesi kararı verildi) görevden ihraç için yönetim kurulunda oylama yapabiliyor ve çoğunluğun tercihi yönünde görev teslimi/devamı karar alınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Code Vein Sistem Gereksinimleri

Hard Disk HDD Formatlama ve Sıfırlama Nasıl Yapılır

Veri Depolama Birimlerine Format Atmak Nasıl Yapılır?