in

SEO Nedir, Nasıl Yapılır, Teknikleri Nelerdir?

SEO’yu WordPress sistemi üzerinden esas alarak anlatmaya ve örneklemeye çalıştığımız bu yazımızda SEO Nedir, nasıl yapılır, teknikleri nelerdir gibi sorulara yanıt vererek site içi SEO optimizasyonu nasıl yapılır WordPress için anlatacağız.

Sponsor Bağlantı

Bu makalemizde “SEO nedir? SEO nasıl yapılır? SEO teknikleri nelerdir?” Sorularını yanıtlandıracağız. Esas aldığımız yazılım WordPress SEO Ayarları olacak, bilginiz olsun. Temel olarak konuya giriş yapalım o halde.

SEO Nedir? (Search Engine Optimization)

SEO; açılım tabiri ile arama motoru optimizasyonudur. Nedir bu optimizasyon diye soracak olursak; arama motorlarının web sitelerini daha iyi tanımak ve kategorize etmek amacı ile kullandığı bir yöntemdir diyebiliriz. Bu kullandığı yöntem sayesinde arama motorları, kullanıcı arama yaptığı taktir de web sitelerini belir bir sıralama ile karşı tarafa sunar. Web sitelerinin üst sıralarda bulunması, web sitesinin hit (tık yada girdi) açısından artı yönde gelişim göstermesine olanak sağlayacaktır. Bu sayede web sitesinin Page Rank (Sayfa Değeri) artar ve reklam gelirleri yükselir.

Sponsor Bağlantı
SEO Nedir?

SEO Nasıl Yapılır?

SEO optimizasyonu için kullanılan teknikleri sıralamamız gerekirse şunları sıralayabiliriz;

 • Teknik optimizasyonlar (taglar, meta taglar)
 • Fiziksel optimizasyonlar (URL, gezintiler, site haritaları)
 • İçerik optimizasyonları (başlıklar, resimler, metin içeriği )

Gelin şimdi detayları ve bolca altbaşlığını inceleyelim.

SEO Teknikleri Nelerdir?

SEO optimizasyonunu kullanırken web sitenizin genel yapısı ve içerik yapısı başta olmak üzere birçok modüle müdahalede bulunursunuz. Bunların bazıları teknik bazlı yani kök dizinlerle, bazıları da içerik bazlı yani oluşturulan sayfalar ile ilgilidir. Şimdi dilerseniz SEO optimizasyonu yapılırken adım adım nelere dikkat edildiğini işleyelim.

SEO Optimizasyonu

Unutmayın, başarılı bir çalışmaya başlamak ve mutlu sona ulaşmak istiyorsanız önce site içi SEO kurallarına uymalısınız. WordPress site için birçok eklenti mevcut, bunları bir sonra ki makalemizde anlatacağız.

 • Başlık tagı kullanımı

Web işaretleme dilinde <title> tagı, başlık bildirme işlevini yerine getirir. Dolayısıyla sayfalar oluşturulurken <title> tagları kullanılmalıdır. Her sayfa için kendine özel sayfa başlığı bulundurulması gerekmektedir. Kullanım şekli;
“ <head><title>SAYFA BAŞLIĞI</title></head> “

 • Her sayfa için ilgili başlık seçilmeli: Sayfanın içeriği ile ilgili başlıklar kullanmaya dikkat edin. İçerikten bağımsız oluşturulan başlıklar, sayfaya ulaşmak isteyen kullanıcıları kaybetmenize neden olacaktır.
 • Şablon başlık adlarını kullanmayın: Otomatik oluşturulan şablon adları
  “ Adsız, Boş Sayfa, Boş Dosya “ gibi şablon isimlerini kullanmamaya özen gösterin.
 • Aynı başlıkları kullanmamaya dikkat edin : Aynı sayfa başlıklarını diğer sayfalarda kullanmayın. Aksi durum, farklı içerikler dolayısıyla uygun kullanıcıları kaybetmenize neden olacaktır.
 • Gereksiz tanımlardan kaçının: Sayfa başlıkları mümkün olduğunca kısa ve öz olmalı. Gereksiz anahtar kelime kullanımının önüne geçin.

Description Kullanımı

WordPress Description Kullanımı

Bir başka adıyla açıklamalar; web sitesinin özeti olarak da adlandırılabilir. Tanım meta etiketi ile oluşturulan bu açıklama arama motorlarının web sitenizin ne üzerine olduğu ile ilgili kısa bir bilgi edinmesini sağlayacaktır.

 • Düzgün özetleme: İlgisiz tanımlardan kaçının ve şablon cümleleri kullanmayın. (… Hakkında Sayfa, …. Web Sayfasıdır). Bunlara ek olarak sayfa içeriğini bütünüyle meta bölüme taşımayın.
 • Özgün tanımlar: Mümkün olduğunca her sayfanın meta tanımları bağımsız ve uyumlu olmalıdır.

URL Yapısı

URL Yapısı Nasıl Olmalı?

Teknik açıdan web sayfalarını ön plana çıkartan URL yapısıdır. Dağınık bir url yapısı sitenin zor optimize edilmesine neden olacaktır. Ayrıca unutmamak gerek web sitenizin url ‘si arama sonuçları ekranında gösterilecektir. Bu yüzden alakasız bir url adresi kullanıcıyı geri çevirebilir.

 • Basit kök yapısı: Mümkün olduğunca basitleştirilmiş bir kök yapısı tercih edin ve alt alta dizinlerden kaçının. Örneğin;
  “ …/klasör1/klasör2/klasör3/klasör4/klasör5/sayfa.html “
 • Tekrarlardan kaçının: Aynı kelimelerin defalarca tekrarlanması site url adresini karmaşık bir hale sokacaktır.

Gezinim Kolaylığı

Her kullanıcı, web sitesi içerisinde mümkün olduğunca rahat hareket etmek ister. Bu duruma bir nevi her sayfanın elinin altında olmasını ister de diyebiliriz. Site içerisinde kullanıcın rahat dolaşması aynı zamanda, sitede daha çok vakit geçireceği anlamına da gelir.

 • Anasayfayı baz alma: Gezinim planı (navigasyon) oluşturulurken yolun merkezine anasayfa yerleştirilir. Hemen hemen her kanaldan anasayfaya ulaşmak mümkün kılınmalıdır.
 • Takip (Breadcrumb) kullanımı: Kullanıcı sayfalar arası gezinirken ekranın bir köşesinde o an nerede bulunduğu hangi dizine ulaştığı bildirilmelidir. Örneğin bir bilişim malzemeleri satan web sitesinde WD marka hard disklere bakan bir kullanıcı için, web sayfasının bir kısmında “ OEM Ürünleri > Hard Disk > WD “ yolu gösterilmelidir.
 • Yanlış giriş: Web sayfasına url kopyalama yöntemi ile ulaşan kullanıcılar bazen eksik url girebiliyor bu yüzden web url adresinin bir kısmının silinebileceği ihtimalini göz önüne alarak dizinleme işlemi yapın.
 • Navigasyon: Gezinim olarak adlandırdığımız navigasyonlar bazen görsel zenginlik katmak için animasyon veyahut flash eklenti ile yapılabiliyor. Arama motorlarının bu gezinim menülerini algılaması hataları doğurabilir o sebeple metin tabanlı navigasyonlar oluşturmak her zaman daha kesin yoldur.
 • Site Haritası: Konulara ve dizinlere uygun olarak site haritası çıkartın böylece hem kullanıcılar hem de arama motorları dizinleme biçiminizi rahatlıkla anlayabilecektir.
 • Hata Sayfası: Kullanışlı bir 404 sayfasının bulunması, aksi durumlarda çokça işinize yarayacaktır.

Özgün İçerik

Özgün İçerik ve Makale Oluşturun

Kopya içerikleri içinde barındıran web sitesi bir müddet sonra page rank düşüşü kabusu ile karşı karşıya kalmaktadır. Şunu unutmamak gerek, daima sıra dışı ve ilginç bir web sitesi kullanıcıların dikkatini rahatlıkla üstüne çekecektir.

 • İmla Hataları: İçeriklerinizde baştan savma bir imla uygulaması yerine dil bilgisine uygun bir üslup kullanın. Böylece içerikleriniz kullanıcılar açısından daha anlaşılabilir olacaktır.
 • Başlığa bağlılık: Kullanıcıların ilgisini çekmek için atılan başlıklar ne kadar yaratıcı olsa da, içeriğin kendisi başlığa bağlı olmak zorundadır. Başlık ve içerik birbirinden bağımsız bir hâl alır ise; kullanıcı kendini geri dönüşe şartlandıracaktır.
 • Yeni ve güncel: Yeni ve özgün içerikler daima kendine alıcı bulacaktır.

Link Kullanımları

SEO optimizasyonunun temel kaynaklarından biriside; başka sitelerin sizin sitelerinize verdiği linkler ve sizin başka sitelere yönelik verdiğiniz linklerdir. Arama motoru optimizasyon durumunda link kullanımına bağlı olarak sitenin etkileşim oranını ölçmektedir. Çokça link alan ve veren bir web sitesi; interaktif olarak etkileşimi yüksek bit web sitesi olarak kabul görür. Örneğin Vodafone bedava internet makalemize link veriyoruz, ve bakın bunu nasıl yaptık;

SEO için örnek link kullanımı: “ <a href=”Link”>Linklenecek yazı</a>

 • Uzun linkler: Linklenecek bölümler kısa ve öz olmalı, sonuçta kimse koca bir link paragrafını okumak istemez. Ayrıca yanlış tıklamalara mahal vermemek adına bu durumdan kaçınılmalıdır.
 • Uygun CSS: Bir web sitesinde genelde linkler mavi renkte ve altı çizilidir. Bunun amacı normal metin yazısı ile linklerin ayırt edilmesi. İçerik sahibi metin ile link yazısını ayırt edecek bir CSS kullanmalıdır.
 • Açıklayıcı linkleme: Kullanıcı nereye yönlendirildiği ile ilgili fikir sahibi olmalıdır.
 • Gereksiz linkleme: Linklemek sitenin etkileşimini artırır doğru fakat gereksiz linkleme hem yanlış tıklamalara sebebiyet verecek hemde url karışımına sebep olacaktır.

Görsel Kullanımı

WordPress Özgün Görsel Oluşturma

Bir web sayfasını tam olarak zenginleştiren ve bir olguya oturtan görsel verilerdir. Görsel veriler; web sitesinin dolgun ve daha post-modern görünmesini sağlar. Görsel kullanmayan web siteleri kullanıcıların ilgisini bir müddet sonra kaybeder ve sıkıcı bir durma iter. Bu yüzden okurken ve incelerken aynı zamanda kullanıcıyı siteye bağlı duruma getirecek veriler kullanılmalıdır.

 • “ Alt “ Kullanımı: Gerek kullanıcı tarafında gerek ise sunucu tarafında bazen teknik aksaklıklar meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda görsel ve işitsel medyaya erişim sağlanamıyor. Resimlerin kullanıcı ekranına yüklenmemesi durumunda bir açıklayıcı metin bulunmalıdır.
 • Dosya uzantısı: Tüm tarayıcılar tarafından kabul gören ortak dosya biçimleri şunlardır: PNG, JPEG, GIF ve BMP. Yaygın dosya uzantılarını kullanmak olası teknik sorunların önüne geçmenizi sağlayacaktır.
 • Dizinleme: Resimlere daha sonradan erişim için “ Anasayfa > Görseller “ gibi örnek bir dizin kullanmak işimizi oldukça kolaylaştıracaktır.
 • Dosya ismi: “ Resim1.jpg, pic.gif, 2.jpg “ gibi dosya isimlerinden ve gereğinden fazla uzun yazılmış dosya isimlerinden kaçının.
 • URL Görsel: Link verilmiş bir resime “ alt “ metini eklemek bağlantı verilen sayfanın içeriği ile ilgili arama motoruna yardımcı olur.
 • Görsel Site Haritası: Görseller için site haritası oluşturmak, arama motorlarının web sitenizin içerisindeki görselleri daha kolay bulmasına ve algılamasına yardımcı olur.
 • Takip edilmeme “ nofollow “

Site içerisinde diğer sitelere link verme hakkında detaylı bilgi vermiştik. Siteler arası linkleme konusundaki temel nitelik, kaynak site ile yönlendirilen site arasındaki bilgi alışverişi. Kullanıcı linke tıkladıktan sonra yönlendirildiği site, sizin siteniz üzerinden bilgi alır. Spam kullanımların önüne geçmek için nofollow kullanmak etkili bir yoldur. Örnek kullanım:
“ <a href=”Link” rel=”nofollow”>Linklenecek yazı</a> “

Web Araçları

Web sitelerini geliştirmeye yönelik çok sayıda eklenti bulunmaktadır. Eklentiler belli bir amaca hizmet eder. Bu eklentilerin bir kısmı ücretli bir kısmı ücretsiz olarak piyasada bulunmaktadır. Kendi web sayfasınız ile ilgili gerekli eklentileri temin ederek, görsel veyahut fonksiyonel olarak web sayfanızı iyileştirebilirsiniz. Web sayfasının fonksiyonel olarak kullanıcılara değişik deneyimler yaşatması, kullanıcıların web sayfası ile etkileşim halinde olmasını sağlayacaktır.

 • Başlıklar

SEO işinin özü başlıklara dayanmaktadır. Web işaretleme dilinde birkaç başlık tagı bulunur. Bunlar h1,h2,h3,h4,h4,h5 şeklindedir. En büyüğü h1 ve en küçüğü h6 olarak kullanılır. Başlıklar tıpkı <title> gibi oldukça fazla önem arz etmektedir.

 • Doküman ana hattı: <em>, <strong> gibi tagların kullanıldığı durumlarda başlık kullanımından kaçının ve düzensiz olarak başlık geçişlerine dikkat edin.
 • Fazlalık başlıklar: Başlıkların bulunması ve atılması gereken yerler mevcuttur. İçeriği çok fazla başlıkla doldurmak yazının özünü kaybettirecektir.

Responsive – Mobil Uyumluluk

WordPress Temayı Mobil Uyumlu Yapmak

Bazı web siteleri; tasarım açısından web ve mobil olmak üzere farklılık gösterebilmektedir. Mümkün olduğunca kullanıcıya fark hissettirmeyecek tasarımlara yönelmek doğru bir tercih olacaktır. Bağlantı yönlendirmeleri, grafik kullanımları ve linklemeler mobil platformda göz önüne alınarak yapılmalıdır. Mobil uyumlu WordPress temaları buna örnek ideal yazılımlardandır, tabiki siz yinede özel yazılım tercih etmeye çalışın.

 • Doğru reklam

Web sitelerinin kullanıcı açısından verimini artıran bir konu reklamdır. Nereye reklam verildiği, nasıl verildiği gibi teknik sorular verimlilik için önem arz etmektedir.

 • Etkileşim: Diğer sitelerin, sizin sitenize link vermesi zamanla kullanıcılar tarafından tanınır bir kimliğe ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu sayede web sitesinin kitlesi içerisinden kendi kitlenizi oluşturabilirsiniz.
 • Blog Reklamları: İçerik bütünlüğü açısıdan web ağının bir kısmını blog siteleri oluşturmaktadır. Günlük kullanıcı kitlesini oluşturan bloglardaki veri akışı oldukça fazladır. Bu sebeple iyi kitleye sahip bir blog sitesinin, page rank değeri oldukça yüksektir.
 • Sosyal Medya Kullanımı: Web diyince ilk akıla gelen ister istemez sosyal medyadır. Günlük milyonlarca hatta milyarlarca kullanıcıya ulaşan sosyal medya platformları reklam için en ideal platformlar diyebiliriz.
 • İşbirliği: Sizinle aynı amacı güden topluluktaki kişilerle iletişim halinde olmak, çevre statülere erişmenizi sağlar. Böylece bulunduğunuz hiyerarşinin bir basamağında kendinize bir alan çizebilir ve kendi markanızı belli edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bravo Team Sistem Gereksinimleri

iPhone Telefona MP3 Müzik Atma & Yükleme Nasıl Yapılır?