in

Veri Depolama Birimlerine Format Atmak Nasıl Yapılır?

Taşınabilir depolama aygıtlarını nasıl sıfırlayacağınızı ve formatlayacağınızı öğrenmek istemez miydiniz? Virüs bulunduğu için yada boş alan ihtiyacından dolayı sıfırlamak istediğiniz bellekleri nasıl yapılır diye ararken kendinizi burada bulacaksınız.

Sponsor Bağlantı

Veri Depolama Birimleri Nasıl Format Atılır?

Veri depolama hayatımıza oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Saklamamız gereken verileri ya da bir yere ulaştırmamız gereken verileri bu depolama birimleri sayesinde istediğimiz gibi muhafaza edebiliyoruz. Günlük hayatımızda fazlası ile kullandığımız bu Hard diskler, USB bellekler ve hafıza kartları birçok alanda işimize yaramaktadırlar.

Özellikle Harddiskler ile birçok verimizi yedekleme yapıp saklayabilmemiz mümkündür. Boyutları itibari ile de birçok veri saklanmasına olanak sağlayan bu Hard diskler hayatımızda oldukça önemli bir yer teşkil etmektedirler.

USB bellekler ise günümüzde genellik ile çok fazla yer kaplamayan verilerin saklanılması için kullanılıyor. Özellik ile bir cihazdan başka bir cihaza veri aktarılacağı zaman kullanılan bu bellekler boyutu itibari ile de küçük olmasından dolayı daha rahat taşınabilme imkanı da sunuyor. Bu yüzden USB bellekler veri depolama birçok kişinin ilk tercihlerinden biri olmayı başarıyor.

Hard Disk HDD Formatlama ve Sıfırlama Nasıl Yapılır
Hard Disk HDD Formatlama ve Sıfırlama Nasıl Yapılır

Daha küçük bir veri depolama birimi olan hafıza kartları ise Hard disklere ve USB belleklere göre biraz ilkel kalması dolayısı ile günümüzde çok fazla kullanılmıyor. Fakat Android telefon kullanıcıları telefonlarındaki veri depolama birimlerini arttırmak istedikleri takdirde hafıza kartı kullanmaya başlayarak cihazlarından veri depolama kapasitesini arttırmayı başarıyorlar. Buna ek olarak fotoğraf makineleri ya da MP3 çalarlarda hafıza kullanılmaktadır.

Veri depolama konusunda bize oldukça fayda sağlayan bu birimlerin bazen çalışmasında bir takım sıkıntılar yaşanabilmektedir. Hatta bazen başka cihazlarda kullanıldıklarında virüs bulaşması gibi sıkıntılar da yaşanabilmektedir. Bu sıkıntıların önlemini almak açısından bu cihazlara dönem dönem formatlama işlemi yapılması gerekmektedir.

Veri depolama birimlerinize format işlemi yaparak hem cihazlarınızın ömrünü uzatabilirsiniz hem de daha verimli bir şekilde Hard disklerinizi, USB belleklerinizi ve hafıza kartlarınızı kullanabilirsiniz.

Hard Disk Formatlama

Klavyenizden Window + R tuşuna basın.

Ardından gelen Çalıştır penceresindeki arama kutucuğuna cmd yazıp tamama tıklayın.

Açılan komut satısında diskpart yazıp enter tuşuna basın

Kullanıcı hesabı denetimi gelecek ve siz evete tıklayın

Gelen yeni komut satırı penceresine list disk yazıp enter tuşuna basın.

Gelen disk listesinden hangi disk biçimlendirmek istediğinizi seçin. Sonra biçimlendireceğiniz diskin adına komut satırına yazıp enter tuşuna basın.

Sonra Clean yazıp enter tuşuna basın.

İşleminiz tamamlandı Exit yazıp çıkış yapabilirsiniz.

USB Bellek Format Atma – Sıfırlama

USB Bellek Formatlamak ve Sıfırlamak

Windows’ta Bilgisayarım simgesine sağ tıklayın, gelen ekranda “Yönet” seçeneğine tıklayın.

Sonra gelen ekranda Depolama bölümünün altında yer alan “Disk Yönetimi” bölümüne tıklıyoruz.

Açılan listede bilgisayarınızda takılan olan USB belleğin adını bulup sağ tık yapıp “Biçimlendir” seçeneğine tıklamalısınız. Bunu da yaptıktan sonra belleğinizin sıfır gibi oldu ve kullanıma tekrar hazır hale geldi.

Hafıza Kartı Format Atma ve Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Hafıza Kartı Sıfırlama ve Formatlama

USB bellek için yapılan işlemlerin aynısını hafıza kartınız içinde yaparak format atma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önce ki yazımız olan Vodafone bedava internet makalesine de bakabilirsiniz. Zira ilginizi çekeceğinden oldukça eminiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CEO Kimdir, Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Turkcell Ramazan Bayramı Kampanyası 2018

Turkcell Ramazan Bayramı Bedava İnternet Kampanyası BİP 2018