in

Veri Depolama ve Yedekleme Yöntemleri (Cloud, NAS, Sanal Makine, Server)

Veri Depolama ve Yedekleme Yöntemleri (Cloud, NAS, Sanal Makine, Server) gibi alternatif seçeneklerin nasıl upload/downlaod ve saklama işlemleri için kullanılabileceğini öğrenin.

Sponsor Bağlantı

Bilgisayarda Veri Depolama ve Yedekleme

Çağımızın vazgeçilmez teknolojik ürünü bilgisayarlar, veri saklama konusunda birincil tercihlerin arasında yer almaktadır. Bunun sebebi ise, klasör ve dizin hizmetleri sunmasıdır.

Belli başlı şekilde küçük parçalara ayrılmış dosyalar, dağınık bir görünüme sebep olmaktadır. Her ne kadar arama fonksiyonları yardımı ile istenilen verilere kısa sürede ulaşılsa da, sayı arttıkça işlem süresi uzamaktadır. Dolayısıyla; dosya bütünlüğüne iyi ve güzel bir dizinleme yapılması, son derece önemlidir.

Bunların yanı sıra; dizinleme yapılan verilerin güvenliği de, oldukça fazla önem arz etmektedir. Güvenlik protokolleri uygulanmayan her veri, potansiyel tehditlere karşı savunmasız bir durumdadır.

Veri Depolama Yöntemleri

Bilgisayar diskleri; sektör mantığı ile çalıştığından dolayı, içerisindeki dizinleme sistemi durağan bir yapıya sahiptir. Kısaca bu duruma; “ her veri daima elinizin altındadır “ diyebiliriz. Dolayısıyla, veri depolama yaparken belli başlı yöntemler kullanılmaktadır.

Veri ve Data Arşivleme

 • İnternet ortamında, çokça rağbet gören arşivleme yazılımları mevcuttur. Bu yazılımlar vasıtasıyla; küçük veriler tek bir dosya içerisinde toplanarak, bütün bir yapı oluşturulabilir. Böylece; veriler taşınmak veyahut ulaşılmak istendiğinde bilgisayarın tümünde arama yapmak yerine, arşiv içerisinde arama yapmak yeterli olacaktır.

Medya Araçları

USB ve Harddisk ile Yedekleme
 • Bu araçlar şunlardır; NAS, Taşınabilir Diskler, Flash Bellekler, Hafıza Kartları ve CD/DVD Araçları. Bu araçları kullanarak veri saklamak mümkündür. Kolay taşınabilir olması sebebiyle; tek bir bilgisayar baz alınarak veri depolama yapmak yerine, interaktif bir depolama sağlanabilir.
 • NAS: Ağ bağlı, dosya sunucuları olarak adlandırılmaktadır. Depolama ünitelerine diskler takılarak harici depolama sağlanır ve ağ üzerinden erişime açılır.
 • Taşınabilir Diskler: Son zamanlarda kullanımı oldukça yaygın olan bu disk çeşidi; flash belleklerin, daha kapsamlı olanları diyebiliriz. Genel mantık itibariyle; bilgisayar içerisinde kullanılan disklerin, bir disk kutusu yardımıyla, flash belleklere dönüştürülmesi işlemidir.
 • Flash Bellekler: İlk zamanlar kullanımı oldukça yaygın olan disketler, zamanla yerini CD/DVD araçlarına bıraktı. Bu depolamanın da yetersiz kaldığı durumda, ortaya Flash Bellek isimli ürün çıktı. Günümüzde, oldukça küçük boyutlarda ve yüksek kapasitelerde üretilmektedir.
 • Hafıza Kartları: Çoğunlukla mobil cihazlarda (telefon, tablet, kamera vb.) kullanılan hafıza kartları da, zamanla oldukça yüksek kapasitelerde üretilmiştir. Boyutunun genişlemesiyle yeni kullanım alanları oluşan hafıza kartları da, veri depolama alanında kullanılan araçların arasında yer almaktadır.
 • CD/DVD Araçları: 4,7 ve 8,5 GB şeklinde iki adet seçenek sunan bu araç; yapısı itibariyle fiziksel hasar almaya oldukça müsait olduğundan dolayı, günümüzde artık yok denecek kadar az tercih edilmektedir.

Ağ Üzerinde Veri Depolama

 • Günümüzde üretilen bazı modemler, üzerinde USB arayüzü bulunmaktadır. USB arayüzüne bağlanan taşınabilir medya aracı ile ağ üzerinde veri depolama yapmak mümkündür. Bu durumun negatif yönden tek tarafı, ağa dâhil olan bir kullanıcının da depolamaya erişebileceği riskidir. Aynı şekilde dışarıdan port girişi yapan bir internet kullanıcısının da, arayüze erişim sağlayarak verilere ulaşabilmesi mümkündür. Bu sebeple; bu yöntem tercih edilecek ise, bazı sınırlandırmalar yapılmalıdır.
 • Sanal Makineler
  • Bazı yazılımlar vasıtasıyla; aslında fiziksel olarak var olmayan, ancak sanal bir biçimde işleyişini sürdüren makineler (bilgisayarlar) oluşturmak mümkündür. Bu sanal makineler; ram ve işlemci ihtiyacını ana makineden temin etmektedir. Benzer şekilde fiziksel olarak bir disk mevcut olmadığından dolayı; tek bir sistem dosyası, sistem diski olarak kabul görmektedir. Bu makineler; dışarıya erişime (internet bağlantısı) açılmadığı sürece, başka kullanıcılar tarafından ulaşılmaz konumdadır. Bu sanal makinelere; tıpkı fiziksel bir bilgisayar gibi işletim sistemi kurulabilir ve aktif şekilde kullanılabilir.

Cloud (Bulut) Depolama

Cloud Bulut Depolama
 • Veri merkezleri; kullanıcılarına ücretli olarak, veri depolama hizmeti sunmaktadır. Bu sistemin temeli şudur; belirli bir ücret ödeyerek, verilerinizi online bir sunucuda saklama imkanı yaratmak. Bu sunucular; sanal makinelerin aksine, fiziksel durumdadır. Çünkü olası teknik hatalar, çok ciddi sorunlar doğurabilmektedir. Bu yöntemi kullanmak için yapılması gerekenler:
  – Bu servisi sağlayan bir şirketin web sayfasına ulaşarak, hesap oluşturmak.
  – Ücret ödemesini gerçekleştirmek ve free hesabı, premium hesaba yükseltmek.
  – Firmanın web sitesine giriş yaparak kullanıcı paneli aracılığıyla veyahut kendi kişisel yazılımını kullanarak dosyaları upload etmek.Bu yöntemin pozitif yanlarından en önemlisi; internet erişimi olan her yerden, verilere ulaşımın mümkün olmasıdır.
 • Server Kullanımı
  • Küçük şirketlerden, dünya çapındaki büyük şirketlere kadar her yapı, server makinelerini kullanmaktadır. Bu makineler; normal bir bilgisayara oranla çok daha hızlı işlem yapmakta ve erişim olanağı sunmaktadır. Bu türden makinelerin bakımı ve güvenliği uzman ekiplerce yapıldığından dolayı, kişisel kullanıma pek müsait değildir. Firmaların ticari bilgileri bu makinelerde depolandığı için, günümüzde en çok siber saldırılar bu alanda gerçekleşmektedir. Bu yapı ile ilgili söylenebilecek en temel şey şudur; hem saldırıların birincil hedefidir hem de çok iyi korunaklı bir sistemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Adsense Çalışma Mantığı Nasıldır?

Ashen Sistem Gereksinimleri