in

YKS 2018 Konuları, Sınav Soru Dağılımları

YKS 2018 Konuları, Sınav Soru Dağılımları ile eşit ağırlık, sözel veya sayısal bölümleri için 4 ve 2 yıllık ön lisans kayıtlarınızı yapabilirsiniz. Unutmayın bu sınavda çıkacak sorular kimse tarafından bilinmez ama konuları sizlerle paylaşabiliriz.

Sponsor Bağlantı

YKS 2018 Konuları, Sınav Soru Dağılımları

Üniversiteye geçiş sınav sisteminin değişmesi üzerine şimdi tüm öğrenciler 2018 YKS konuları neler sorusuna eğilmiş durumda. Yeni sistemde soru sayılarının azaltılması nedeniyle bazı konuların sınav kapsamından çıkarılıp çıkarılmadığı merak ediliyor.

2018 YKS Hangi Konulardan Soru Çıkacak

Değişen sınav sistemi ile 160 sorudan oluşan YGS sınavının yerini 80 soruluk TYT sınavı aldı. Bu sınavda 40 Türkçe-1 ve 40 Matematik-1 sorusu yer alacak. Yani artık sınavın ilk aşamasında Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler derslerinden soru gelmeyecek.

Sponsor Bağlantı

Eski sistemde 5 oturum halinde yapılan LYS sınavlarının yerini ise YKS sınavı aldı. LYS sınavında Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Edebiyat-Coğrafya ve Yabancı Dil oturumları yapılmaktaydı. Her oturumda ise öğrenciye 80 soru yöneltiliyordu.

Yeni sistemde ise YKS iki oturum halinde yapılacak. İkinci aşama sınavı olan YKS’de Türkçe -2, Matematik-2, Fen Bilimleri-2 ve Sosyal Bilimler-2 derslerinin her birinden 40’ar sorudan oluşan 160 soruluk test tek oturumda yapılacak. Dileyen öğrenciler ise ertesi gün yapılacak olan Yabancı Dil sınavına girecek. Bu sınavda ise 80 soru sorulacak.

YKS 2018 Konuları Soru Dağılımı

2018 YKS soru dağılımları bu şekilde olacak. Peki, derslerin içerikleri ve konu dağılımları nasıl olacak?

TYT Sınavı Soruların Konu Dağılımları

TYT sınavında öğrencilere sadece iki temel dersten soru yöneltilecek. Böylece temel becerilerin ölçülmesi amaçlanıyor. 40 sorudan oluşan TYT Türkçe testinde yine eski sistemdeki konu dağılımı geçerli olacak. YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın yaptığı açıklama bu yönde.

TYT Matematik testinde ise yine YGS Matematik testindeki konular sorulacak. Yani bu Testte temel matematik ile geometri soruları yer alacak. Aslına bakarsanız yeni sistemde eski sisteme göre değişen tek şey Fen ve Sosyal testlerinin çıkarılmış olması. Bunun dışında derslerdeki soru sayısı, konu dağılımı vs. halen aynı. Eski ve yeni sınavda da soru sayıları 40 olduğu için konular ve çıkacak olan soru sayıları da değişiklik göstermeyecek.

YKS Sınavı Konu Dağılımları

YKS 2018 Konu Dağılımı

YKS sınavı konu dağılımları yeni sınav sistemini açıklayan YÖK Başkanı Yekta Saraç, sınavlardaki konu dağılımları ile ilgili değişiklik olmayacağını, mevcut MEB müfredatına paralel olarak soruların sorulacağını ifade etmişti. Bu da yeni sınav sistemiyle öğrencilerin sorumlu olduğu konulara yenilerinin eklenmediği ya da sorunluluklarının azaltılmadığı anlamına geliyor. Yani yeni sistemde değişen tek şey soru sayısının yarı yarıya azalmış olması.

2018 YKS dersler içeriğinde hangi konuların bulunacağını öğrenmek için eski sınav sistemindeki soru dağılımlarını ikiye bölmek yetecektir. Örnekle açıklamak gerekirse; eskiden Matematik testinde Trigonometri konusundan 4 soru geliyorsa artık 2 soru gelecektir. Soru sayısı azaltıldığı için bazı konulardan hiç soru gelemeyecektir. Ancak buna ilişkin bir açıklama yoktur. Bu nedenle öğrenci halen tüm derslerde sorumlu olduğu tüm konulara çalışmalıdır. Yani sınavda derslerin sorumluluk kapsamına ilişkin hiç bir değişiklik yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

System Shock 2018 Sistem Gereksinimleri

Samsung Telefonlara Nasıl Format Atılır?